امروز: چهارشنبه 25 فروردین 1400
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

دانلود پاورپوینت توانبخشی

دانلود پاورپوینت توانبخشیدسته: بهداشت عمومی
بازدید: 25 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 2626 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 80

توانبخشی عبارت است از مجموعه ای از خدمات و اقدامات هماهنگ پزشکی آموزشی حرفه ای و اجتماعی است که برای بازتوانی فرد معلول و ارتقای سطح کار آ

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید

توانبخشی عبارت است از مجموعه ای از خدمات و اقدامات هماهنگ پزشکی  ، آموزشی ، حرفه ای و اجتماعی است که برای بازتوانی فرد معلول و ارتقای سطح کار آرایی او در بالاترین حد ممکن به منظور دستیابی به یک زندگی مستقل ودر جامعه عرضه می گردد .

تعریف مداوم که در واقع آسان کردن  ( سازگاری اجتماعی Adjustment (Social در آن لحاظ شده است : توانبخشی عبارت است از فرآیندی هدف گرا و دارای محدودیت زمانی که هدفش توانا ساختن یک شخص دارای اختلال برای رسیدن به یک سطح ذهنی ، جسمی ، اجتماعی و کارکردی مناسب است که در این راه اورا برای تغییر دادن زندگیش با ابزارهایی مجهز می سازد .

توانبخشی شامل اقداماتی است که فقدان کارکرد را جبران می کند ( برای مثال به وسیله کمکهای فنی ) و همچنین شامل اقداماتی است که سازگاری اجتماعی را تسهیل می نماید .

«اهداف توانبخشی»

 پیشگیری از ایجاد یا بروز معلولیت ( روانی ، اجتماعی )
 جلوگیری از پیشرفت معلولیت
 ارتقاء سطح آگاهی عمومی نسبت به معلولین و معلولیت
 سـعی در خـود کـفایی فـرد معـلول و قـادر سازی Enabling ) ) وی در بـرخورد با مـشکـلات
 تطابق زندگی معلولین با جامعه
 ارائه تسهیلات و خدمات شهری مناسب جهت استفاده معلولین
 افزایـش آگاهی معلولین نسبت به توانایی های جسمی ، روانی ، اجتماعی خویش و تطبیق آنان با محیط
 اهتمام به بازگشت فرد معلول به جامعه از طریق اشتغال و کسب استقلال مالی و تبدیل وی به یک فرد مولد ومؤثردر جامعه

تاریخچه توانبخشی در جهان

1– دوره تاریخ پـزشـکی یا پـزشـکی درمـانی ( Curative – Medicine )

از بدو خلقت بشر و تلاشهای درمانی در جهت رفع بیماری انسان بوده است .

2- دوره پـیـشـگـیری

 ( Preventive Medicine )

پس از کشف میکروبها ، باکتریها ، ویروسها و توجه به علل بیماریهای عفونی و تولید واکسن ها و مصونیت های حاصله از ان در مقابل بسیاری از بیماریها مانند : آبله ، وبا ، طاعون که به منظور ریشه کن کردن آنها صورت گرفت .

3- دوره تـوانـبخشی پزشکی (Medical Rehabilitation ) یا طب فیزیکی (Physical Medicine )

این دوره پس از جنگ جهانی اول اپیدمی فلج اطفال در آمریکا ، ازدیاد عده ای معلول و اینکه علمای پزشکی و متخصصان را بر آن داشت تا از این نیروی انسانی نهفته در فرد معلول به نفع جامعه و خود معلول استفاده نمایند . پیشرو این علم در کشور آمریکا ، پزشکی به نام « ادوارد راسک » بود که اولین مرکز توانبخـشی را در بیـمارستـان « بل ویو » ( Bellview ) تأسیس کرد .

— ابوعلی سینا از اولین دانشمندانی بود که که برای درمان بیـماران و مراجعه کـنندگـان خـود ، از درمان های فیزیـکی ( امثال حرارت و ماساژ برای درمان دردهای ستون فقرات ) و نیز استفاده از آبهای معدنی ایران استفاده کرد .
— توانبخشی در ایران بر اساس قانون 1347 است که مورد تصویب و ت‍.ایید مسئولین قانون گذار وقت قرار گرفت . بر اساس این قانون دولت مکلف گردید تا جهت تجدید فعالیت و حرفه آموزی و تقویت روحی کسانی که به علت نقص عضوقادر به انجام کار نیستند انجمنی به نام انجمن توانبخشی وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی ایجاد نمود .

جایگاه معلولین در جامعه

 از گذشته تا حال

الف ) نگرش اولـیه به معـلولیـن :

حذف و طرد معلولین از جامعه

* هلاک کردن ، قربانی کردن در سالهای قحطی ( در بعضی از تمدن های باستان ) به علت باورهای غلطی همچون وابسته به شیطان دانستن روح و جسمشان

* نگرش غالب در قرون وسطی علیرغم پذیرش در دربارها به عنوان دلقک ، همراه با نوعی خرافات و ترس بود . ( اعتماد به اینکه این ناتوانی های فکری و جسمی را شیطان داده است ) از این رو آنها را گناهکار و شرور به حساب می آورند .

تعریف ناتوانی : ِDisability

ناتوانی ، منعکس کننده پیامدهای نقص ( اختلال ) در عملکرد فرد است . به عبارت دیگر هر گونه محدودیت یا فقدان در توانایی انجام فعالیت هایی که در سطح طبیعی ، از هر انسانی انتظار می رود، ناتوانی نامیده می شود .

ویژگی های ناتوانی :

 ناتوانی Disability بیانگر نارسایی در سطح فرد است

 ناتوانی ممکن است : موقت یا دایمی ، قابل برگشت و یا غیر قابل برگشت ودر پاره ای از موارد پیشرونده باشد .      

نقص یک پدیده ی بیو مدیکال ( زیستی – پزشکی ) است و شدت آن به عوامل محیطی – اجتماعی ارتباطی ندارد .اما ناتوانی یک پدیده ی زیستی پزشکی نیست ، بلکه پیامد نقص است که می تواند تحت تأثیر عوامل اجتماعی و نوع فعالیت های توان بخشی کاهش یا افزایش یابد .

فایل پاورپوینت 80 اسلاید

قیمت فایل فقط 17,600 تومان

خرید

برچسب ها : توانبخشی , بازتوانی فرد معلول , اهداف توانبخشی , تاریخچه توانبخشی , توانبخشی در ایران

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر